Home / About the Libraries / Organization at a Glance / Research and Learning Services Organizational Chart

Research and Learning Services Organizational Chart

University of Washington Libraries Organizational Chart for Research and Learning Services- August 2020

Associate Dean of Research and Learning Services, Lauren Pressley

Scholarly Communication and Publishing

Director of Scholarly Communication & Publishing, Gordon Aamot

  • Research Data Services Librarian, Jennifer Muilenburg
  • Scholarly Publishing Outreach Librarian, Elizabeth Bedford
  • Copyright Librarian, Maryam Fakouri
  • Digital Scholarship Librarian, Verletta Kern

Information Technology Services & Digital Strategies

Director of Information Technology Services & Digital Strategies, Vacant

IT Service Strategy and Delivery

Head (Interim), Joanne Rich

  • Resource Discovery and Library Management Systems Coordinator, Anne Pepitone
  • GIS Infrastructure and Support Specialist, Allison Anderson

User Support

Head, User Support Services, Aimee Hirahara

  • Computer Support Analyst, vacant

Web Services

Head of Web Services, Christine Tawatao

  • Accessibility Coordinator, Andy Andrews
  • Developer, Dave Tolmie
  • Digital Projects Designer, Angela Rosette-Tavares

Systems

Head of Systems & Infrastructure, Anjanette Young

  • Senior Computer Specialist, Anne Graham
  • Senior Computer Specialist, David Pham
  • Senior Computer Specialist, Ian Dotson
  • Senior Computer Specialist, Jeffery Sherwood
  • Systems Analyst, Michael Reynolds

Learning Services

Director of Learning Services, John Danneker

  • Learning Services Program Assistant, Emily Ruder

Student Success

Head of Student Success, Amanda Hornby

  • First Year Experience Librarian, Linda Whang
  • Undergradaute Experience Librarian, Emilie Vrbancic

Instructional Design and Outreach

Head of Instructional Design and Outreach Services, Robin Chin Roemer

  • Senior Online Learning Support Manager, Perry Yee
  • Integrated Social Science & Online Learning Librarian, Reed Garber-Pearson

Curriculum Support

Head of Curriculum, Kathleen Collins

  • Collections Coordinator & Anthropology Librarian, Anne-Marie Davis
  • Expository Writing Librarian, John Holmes
  • Education Librarian, Deborah Pierce
  • American Ethnic & American Indian Studies Librarian, Harry Murphy
  • Open Education and Psychology Librarian, Lauren Ray

OUGL Access and Building Services

Head, Odegaard Access and Building Services, Jinny Sanders

  • Access Services Technician, Taylor Richardson
  • Program Support Supervisor, Lynda Ekins
  • Library Supervisor, Christine Jew
  • Evening Supervisor, Vacant
    • Access Services Technician, Liana Diga
    • Access Services Technician, Cathleen Bota
  • Overnight Supervisor, Vacant
    • Overnight Program Assistant, Kim Murphy
    • Overnight Library Technician, Vacant

Access Services

    Interlibrary Loan

    Interim Access Services/Head of Inter-Library Loan & Document Delivery Services, Adebola Fabiku

    • Fiscal Specialist, Joy Araki
    • ILL South Supervisor, Ari Kirby
      • ILL South Lead Library Technician, Mark Roberts
      • ILL South Library Technician, Zoe Handler
    • ILL North Supervisor, Bernard Noll
      • ILL North Lead Library Technician, Alan Presley
      • ILL North Borrowing Lead, Estee Reed
      • ILL North Library Technician, Jennifer Rossie
      • ILL North Borrowing Technician, Tia Smith

    Central Circulation, Branch Operations Services and Library Account Services

    Head of Central Circulation & Account Services, Kirsten Spillum

    • Daily Operations Supervisor, Brent Waller
      • Receiving & Distribution Technician, James Wilson
      • Receiving & Distribution Technician, Amanda Franz
    • Circulation Supervisor- Day, Leah Culpin
    • Circulation Supervisor-Evening, vacant
    • Library Technician Lead, Jordan Ingalls
    • Public Services & Collection Maintenance Technician, Mariel Pachucki
    • Public Services & Collection Maintenance Technician, Jenny Mount
    • Library Specialist, Patricia Rodeman
    • Public Services Technician, Rebecca Southwick
    • Branch Operations Student Supervisor-Day, Laura Leslie
    • Branch Operations Student Supervisor-Evening, Mark Young
    • Branch Operation Supervisor, David Frappier
      • Public Services Technician, Lynn Cowan
      • Library Technician, David Rodeman
      • Public Services Technician, Taylor Bellamy
      • Public Services Technician, Bobby Smolinksy
      • Public Services Technician, Sharon Seabrook
      • Public Services Technician, Julie Rogers
    • Daily Operations Supervisor, Dan Halligan
      • Branch Lead and Trainer, Jesse Palek-Zahn
      • Public Services Technician, Anita Khavarian
      • Library Technician Lead, Thomas Leahey

    Library Account Services

    Library Account Services Manager, Jewel Evenson

    • Program Coordinator, Misao Laux
    • Program Coordinator, Tan Nguyen

    Reference and Research Services

    Director of Research Services, Nancy Huling

    • Online Reference Services/Information Science, Alyssa Deutschler
    • Head of Built Environments Library, Alan Michelson
    • Romance Languages & Literature Librarian/Arts & Humanities Liaison Team Leader, Deb Raftus
      • Nordic Studies & Linguistics Librarian/Assistant Teaching and Learning Program Librarian, Dan Mandeville
      • History Librarian, Theresa Mudrock
    • Marine & Environmental Science Librarian/Sciences Liaison Team Leader, Maureen Nolan
      • Biological Sciences & Science Research Sata Services Librarian, Sally Pine
      • Chemistry, Physics, and Astronomy Librarian, Susanne Redalje
      • Life Sciences Librarian, Diana Louden
      • Science Reference Librarian, Kari Anderson
      • STEM Librarian, Kira Wyld
    • Political Science & Public Affairs Librarian/ Social Sciences Liaison Team Leader, Emily Keller
      • South Asian Studies Librarian, Deepa Banerjee

    Research Commons

    Head of Research Commons, Madeline Mundt

    • English Studies and Research Commons Librarian, Elliott Stevens

    Government Publications, Maps, Microforms and Newspapers

    Head of Government Publications, Maps, Microforms and Newspapers, Jessica Albano

    • Maps & Public Services Supervisor, Christina Blomquist
    • Geospatial Data and Maps Librarian, Matthew Parsons
    • Microforms, Newspapers, and Public Services Specialist, Terry Kato
    • Geography & Global Studies Librarian, Kian Flynn
    • U.S. Documents Librarian, Cassandra Hartnett
    • Microforms, Newspapers, and Public Services Technician, Barbara Miles
    • Government Publications, Microforms,and Newspapers Technician,Marc-Albert Vandermeerssche

    Information Services

    Head of Operations, Reference and Research Services, Adam Hall

    • Library Technician III, Mark Kelly
    • Library Technician, Thomas Wallace

    Engineering Library

    Head of Engineering Library and Head of Mathematics Research Library, Mel Desart

    • Assistant Head of Engineering Library, Christina Bryne
    • Engineering Information Services Librarian, Julie Cook

    Music Library

    Head of Music, Drama & Arts Library, Erin Conor

    • Arts and Humanities Librarian, Dylan Burns
    • Fine & Performing Art Librarian, Madison Sullivan

    Media Arcade

    Head of Media/Ethnomusicology Curator, John Vallier

    • Media Arcade Technician, Matt Allen
    • Media Technician Lead, Bryan Shipley

    Head of Foster Business Library

    Head of Foster Business Library, Business Research & Instruction Librarian, Jason Sokoloff

    • Business Research and Instruction Librarian, Jessica Jerrit
    • Business Research & Instruction Librarian, Amanda Pirog